Spotkanie z Panem Włodzimierzem Rędziochem

11 maja 2017 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbyło się spotkanie autorskie Włodzimierza Rędziocha, połączone z promocją książki NIEZAPOMNIANY Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników.

Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie Anna Paleczek-Szumlas przywitała przybyłych na uroczyste spotkanie przyjaciół i znajomych, kolegów i koleżanki z lat studenckich Autora oraz wszystkich zainteresowanych jego twórczością.

Szczególne słowa powitania skierowała do JE ks. Arcybiskupa dra Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, prywatnie przyjaciela Włodzimierza Rędziocha i jego małżonki. Przywitała także członków Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej - profesora Jana W. Pilarczyka i dra inż. Stanisława Kruszyńskiego.

Spotkanie uświetnił występ połączonych chórów: Jasnogórskiego Chóru Żeńskiego KÓŁECZKO oraz Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego FILIAE MARIAE, których dyrygentem jest Mariola Jeziorowska. Uczestnicy spotkania wysłuchali przepięknych pieśni, między innymi: Witaj Jutrzenko, Rosa Poranna, Jasnogórska można Pani, Maryjo, ja Twe dziecię czy Gwiazdo śliczna.

JE ks. Arcybiskup dr Wacław Depo, metropolita częstochowski, podziękował pani dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie oraz zarządowi Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej za zorganizowanie spotkania z jakże barwną postacią, jaką jest autor prezentowanej książki.

Wywiad z gościem spotkania poprowadziła Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat.

Włodzimierz Rędzioch jest częstochowianinem, absolwentem naszej Uczelni, który w 2015 roku uzyskał honorowy tytuł Absolwenta Ambasadora Politechniki Częstochowskiej. Jako uznany publicysta w latach 1981-2013 pracował w L`Osservatore Romano, obecnie stale współpracuje z Tygodnikiem Katolickim NIEDZIELA, z Radiem Jasna Góra oraz z innymi częstochowskimi mediami. Jest emerytowanym urzędnikiem watykańskim.

Jest autorem książek o Watykanie: Grób św. Piotra w nekropolii watykańskiej, W ogrodach Watykanu i Castel Gandolfo, Bazylika św. Piotra i Watykański Pałac Apostolski. Jest także autorem przewodników po sanktuariach maryjnych: Lourdes – sanktuarium maryjne oraz Fatima i okolice. Jego książki przybliżyły pątnikom z całego świata szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela.

Włodzimierz Rędzioch wyjechał z Polski niemal 40 lat temu. Ciągle jednak obserwuje wydarzenia z życia Kościoła w naszym kraju.

„Jan Paweł II zmienił życiorysy Polaków”. Wybór kardynała Karola Wojtyły na Ojca Świętego, oprócz doznań duchowych, sprawił również, że Włodzimierz Rędzioch odczuł to szczególnie mocno w kategoriach patriotycznych. Spojrzał wówczas na świat z innej perspektywy - Polak pierwszym w dziejach ludzkości papieżem.

Kiedy Jan Paweł II poprosił dwóch polskich księży o zorganizowanie centrum polskich pielgrzymów, oni zwrócili się do Włodzimierza Rędziocha o pomoc w realizacji tej wspaniałej inicjatywy. Uznał on wówczas, iż historia Polski dzieje się w Rzymie. Przypomniał sobie, że Henryk Sienkiewicz stwierdził, że każdy człowiek ma dwie ojczyzny, jedną to kraj, z którego pochodzi i drugą – Rzym. Autor porzucił wtedy karierę w Polsce i wyjechał do Rzymu, gdzie od 1980 roku pracował w Centrum dla Pielgrzymów Polskich „Corda Cordi”.

Już w Rzymie poznał fotografa Adama Bujaka. Powstały wówczas trzy albumy, w których intencją autorów było przybliżenie także kulturowego bogactwa Watykanu.

W Polsce do 1989 roku był problem z wydawaniem książek o tematyce religijnej. W tamtych latach docierały one do Polski dzięki pallotynom. Wtedy właśnie został odkryty dla Polaków szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela.

Wysoką pozycję na rynku dziennikarskim Włodzimierz Rędzioch zawdzięcza zdobytym zaufaniem kardynałów i hierarchów Kościoła Katolickiego w Watykanie. Wszystkie artykuły i wywiady były autoryzowane i musiały uzyskać akceptację watykańskiego biura prasowego.

Najtrudniejszym dniem w dziejach pontyfikatu Jana Pawła II był 13 maja 1981 roku – dzień zamachu na Ojca Świętego. Autor, stojąc pod kolumnadą, zauważył, że wykonujący drugie okrążenie wokół placu św. Piotra papieski samochód papamobile nagle zawraca. Nie słyszał padających strzałów, ale zrozumiał, że stało się coś złego. Samochód z rannym papieżem szybko skierował się do Polikliniki Gemelli, a na placu pozostali osamotnieni i zrozpaczeni pielgrzymi. Jeden z zakonników postawił na papieskim fotelu obraz przywieziony przez jedną z grup pielgrzymkowych i poprosił wszystkich o odmawianie różańca świętego.

Włodzimierz Rędzioch zrozumiał też, że gdyby Jan Paweł II poniósł śmierć w wyniku dokonanego zamachu, skończyłoby się coś niezwykle ważnego w jego życiu, plany życiowe mogłyby się nagle zmienić.

Promień nadziei zaświecił 17 maja, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo słabym głosem odmówił południową modlitwę, którą ze szpitala transmitowano drogą radiową.

Najbardziej radosne dni w „watykańskim” życiu Włodzimierza Rędziocha to: pierwsze spotkanie z Janem Pawłem II, każdorazowe spotkanie z Ojcem Świętym z okazji wydania kolejnej książki oraz uczestnictwo w prywatnych mszach świętych z osobami zaproszonymi przez Jana Pawła II. Był także niezapomniany dzień rozpoczęcia 2000 roku, kiedy to spełniły się słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego skierowane do Jana Pawła II – masz wprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie.

W odczuciach Włodzimierza Rędziocha Jan Paweł II był największym apostołem Kościoła, chociaż przez wiele lat towarzyszyły mu ból i cierpienie.

Papież Polak odwiedzał peryferie Trzeciego Świata, podobnie jak czyni to obecnie papież Franciszek. Odwiedzał miejsca, do których nie docierali nawet lokalni politycy. Doskonałym na to dowodem jest fakt, iż Meksykanie, mówiąc o papieżu, mają na myśli Jana Pawła II. Zatem pozostaje niezapomniany.

Książka autorstwa Włodzimierza Rędziocha NIEZAPOMNIANY Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników powstała z myślą o czytelniku włoskim jako dar z okazji kanonizacji polskiego papieża.

Po śmierci Jana Pawła II zapanowała w sercu Włodzimierza Rędziocha ogromna pustka. Aby ją zapełnić, postanowił zgromadzić wspomnienia osób blisko związanych z Karolem Wojtyłą. W wielu przypadkach napotkał jednak na pewien opór osób, z którymi rozmawiał. Ci, którzy nie udzielili wywiadu, tłumaczyli to olbrzymią traumą i bardzo osobistymi przeżyciami po odejściu Ojca Świętego.

Autor zamieścił w książce wspomnienia różnych rozmówców. Znajomi i przyjaciele jeszcze z Krakowa mówią, jakie są korzenie człowieka, który został papieżem. Są tu wywiady udzielone przez najbliższych współpracowników z Watykanu, rzecznika prasowego, żandarma, osobistego lekarza i innych świadków pontyfikatu Jana Pawła II. Długo musiał przekonywać fotografa Arturo Mari do udzielenia wywiadu o polskim papieżu. Na szczególną uwagę zasługuje wywiad udzielony autorowi książki przez papieża seniora Benedykta XVI.

Początkowo papież senior zastanawiał się nad udzieleniem wywiadu, ponieważ po abdykacji zobowiązał się do nieuczestniczenia w życiu Watykanu. Po namowach zgodził się i udzielił wywiadu w języku niemieckim. Wyjaśnił to następująco: językiem ojczystym posługuje się wówczas, gdy chce być precyzyjny jako teolog i kiedy mówi od serca. Udzielając wywiadu Benedykt XVI, użył pięknych i głębokich słów o przyjaźni z Janem Pawłem II.

Z treści wszystkich udzielonych wywiadów i przeprowadzonych rozmów wynika, że Jan Paweł II jest obecny wśród nas, jeśli tylko potrzebujemy Jego pomocy.

Premiera książki NIEZAPOMNIANY Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników, przetłumaczonej dotychczas na 11 języków, odbyła się Rzymie, a następnie w Mediolanie. W Polsce oficjalna premiera nastąpiła w Krakowie na Franciszkańskiej 3 i 11 maja 2017 roku – w Częstochowie – rodzinnym mieście autora.

Włodzimierz Rędzioch, mimo iż przez 25 lat śledził pontyfikat Jana Pawła II, nie napisał o Nim książki, uznając, że są osoby, które były bardziej związane z papieżem Polakiem.

Zapytany o plany na najbliższą przyszłość autor przyznał, że od dwóch lat pracuje nad książką o księdzu Jerzym Popiełuszce. Ponieważ zna osobiście rodzeństwo księdza Jerzego, będą to ciepłe wspomnienia o tym wspaniałym kapłanie.

Na zakończenie spotkania Włodzimierz Rędzioch przypomniał, że jest tu przede wszystkim Absolwentem Ambasadorem Politechniki Częstochowskiej 2015 roku. Zgodnie z tradycją wręczy statuetkę laureatowi konkursu Absolwent Ambasador Politechniki Częstochowskiej 2016 roku.

Na tym zakończyła się oficjalna część spotkania i nadszedł czas na osobiste rozmowy z autorem i wpisywanie dedykacji do prezentowanej książki.