Absolwent Roku 2013

Krzysztof Matyjaszczyk zdobył tytuł Absolwenta Roku Politechniki Częstochowskiej

Stowarzyszenie wychowanków PCz już po raz 14. wyprawiło huczną galę, wybierając najlepszego ze swojego grona. W tym roku złota statuetka i dyplom wypisany na byczej skórze trafił do prezydenta Częstochowy.

Idea konkursu narodziła się w roku 50-lecia uczelni. Aktualnie zaś Politechnika świętuje swoje 65-lecie.

- Tradycje kultywujemy do dziś. Dotychczas nominowaliśmy 140 osób. Każdy ze studentów, pracowników czy osób z zewnątrz może zaproponować kandydaturę i zgłosić ją do zarządu stowarzyszenia. Takich kandydatur wpływa co roku około 20, góra 30. Spośród nich zarząd wybiera i nominuje 10 osób. W dniu gali odbywa się zebranie kapituły, w której oprócz obecnego rektora uczelni i władz stowarzyszenia są także wszyscy laureaci z poprzednich lat. Obecnie kapituła liczy 25 osób. Jej werdykt jest decydujący - wyjaśnia Marek Rabenda, członek prezydium zarządu głównego SWPCz, który prowadził galę.

Finał konkursu tradycyjnie odbył się w Teatrze im. Mickiewicza. Organizatorom zależy bowiem, żeby gala miała także kulturalny charakter. O jej oprawę dba od lat scenograf Stanisław Kulczyk. Tym razem przyozdobił on scenę latającymi balonami. Zadbał także o srebrzysty tron dla triumfatora.

Wśród tegorocznych nominowanych przeważali absolwenci dzisiejszego Wydziału Budownictwa. I to właśnie oni zgarnęli najważniejsze nagrody. Andrzej Bącal, który Wydział Budowy Maszyn ukończył w 1979 r., zyskał tytuł Absolwenta Ambasadora (przyznano go po raz ósmy). Jest on aktywnym działaczem koła absolwentów PCz "Polibudek" w Ameryce Północnej, skupiającego grono absolwentów mieszkających w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Swoją statuetkę i byczą skórę Andrzej Bącal zadedykował zmarłemu ojcu.

Miano Absolwenta Roku 2013 przypadło prezydentowi Częstochowy Krzysztofowi Matyjaszczykowi, który na każdym kroku podkreśla, że jest wychowankiem PCz. W 1999 r. ukończył on Wydział Budownictwa, a potem studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania.

- Musicie mi wybaczyć, że to, co dzisiaj powiem, może nie będzie do końca tak składne jak zwykle. Emocje robią swoje. W pierwszej kolejności chciałem podziękować tym, którzy zapracowali na nasze sukcesy, bo to jest gra zespołowa. Żeby każdy z nas mógł tutaj stanąć i być nominowany, musiała nas wspierać rodzina, bliscy i przyjaciele. Cieszę się, że nasza Alma Mater ma takich ludzi. Liczę, że przyczynimy się w jakimś drobnym stopniu do tego, że młodzież będzie walić drzwiami i oknami na Politechnikę Częstochowską, że będzie chciała pójść drogą kogoś z nas. Dla mnie to bardzo duże zobowiązanie. Teraz będę musiał jeszcze zapracować na tę skórę i tę statuetkę - mówił wyraźnie wzruszony Matyjaszczyk.

Srebrną statuetkę przyznano jedynej w tym roku nominowanej kobiecie - Justynie Mirek, absolwentce Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska z 1997 r., prezes zarządu spółki Energotechnika Engineering, mamie czwórki dzieci. Tegoroczny brąz otrzymał zaś Andrzej Faracik (Wydział Budowy Maszyn ukończył w 1973 r.), do ubiegłego roku związany ze Stocznią Gdańską.

- W tym roku, 30 listopada Politechnika Częstochowska ukończy 65 lat. To piękny i dojrzały wiek, ale równie imponująca jest liczba jej absolwentów. To ponad 75 tys. osób, obecnie zaś kształcimy ponad 11 tys. studentów. Zatem ta liczba będzie rosła. Cieszmy się ich osiągnięciami. Myślę, że nie ma cenniejszej nagrody dla nauczyciela akademickiego jak wspaniali absolwenci. Ogromnie ciesząc się z tych osiągnięć, które już państwo macie, życzę wam dalszej satysfakcji z pracy - gratulowała nagrodzonym rektor PCz Maria Nowicka-Skowron.

Wszyscy nominowani dostali pamiątkowe dyplomy. Podobne wyróżnienia - za wspieranie działalności stowarzyszenia - otrzymali również rzeczniczka uczelni Izabela Walarowska, organizator turystycznych rajdów samochodowych PCz Ireneusz Żabicki oraz Marek Rabenda.

Na koniec gali pojawił się na scenie m.in. zespół Makabunda. Basista grupy Wojciech Cyndecki jest absolwentem Wydziału Budownictwa PCz.

- Od początku chcieliśmy, żeby nasza impreza miała oscarowy charakter, dlatego nominowani są w obowiązkowych smokingach. Chcieliśmy także, żeby nie miała wyglądu akademii, stąd program artystyczny. Przez te wszystkie lata galę uświetniały znakomite zespoły, m.in. Raz, Dwa, Trzy, Nocna Zmiana Bluesa czy Czerwone Gitary - wylicza Rabenda.

Zuzanna Suliga

Gazeta.pl, Częstochowa Miasto, ludzie, trendy 17.05.2014, aktualizacja: 17.05.2014 22:50


Konkurs „Absolwent Roku 2013”


Nominowani do tytułu „Absolwent Roku 2013”

Nominowany

Opis

Andrzej Bącal

Absolwent Wydziału Budowy Maszyn z 1979 roku. Znany działacz studencki. Od 1990 roku pracuje na kierowniczych stanowiskach w firmach branży paliwowej i zbrojeniowej na terenie USA. Aktywny działacz koła absolwentów PCz w Ameryce Północnej.

więcej

Andrzej Faracik

Absolwent Wydziału Budowy Maszyn z 1973 roku. Wieloletni prezes SCRAPENY w Herbach i innych spółek z branży konstrukcji stalowych. Ostatnio doradca w firmie Gdańsk Shipyard Group Towers.

więcej

Andrzej Gołaszewski

Absolwent Wydziału Budowy Maszyn z 1984 roku. Od lat związany z branżą poligraficzną. Ponad 20 lat prowadzi firmę „Udziałowiec”. Jest wybitnym działaczem sportowym, zwłaszcza w dyscyplinie piłka siatkow.

więcej

Andrzej Kasprzyk

Absolwent Wydziału Metalurgii i Inżynierii Materiałowej z 2000 roku.
Związany ze Studencką Spółdzielnią „GROSIK” w Częstochowie od czasu studiów. Od roku 1990 pełni funkcję prezesa zarządu tej spółdzielni.

więcej

Sławomir Koń

Absolwent Wydziału Metalurgicznego z 1988 roku.
Od ośmiu lat Prezes Zarządu Spółki MOT-POL w Częstochowie, zajmującej się produkcją wyrobów metalowych i transportem.

więcej

Krzysztof Matyjaszczyk

Absolwent Wydziału Budownictwa z 1999 roku.
Znany działacz studencki i samorządowy.Był posłem na Sejm RP w latach 2007-2010. Od 2010 roku jest prezydentem Miasta Częstochowy.

więcej

Justyna Mirek

Absolwentka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska z 1997 roku.
Karierę zawodową zaczęła w częstochowskiej firmie WILGA. Od 2006 roku związana z grupą RAFAKO.
Obecnie zarządza 100-osobowym biurem projektowym Energotechnika Engineering w Gliwicach.

więcej

Jan Piwowarski

Absolwent Wydziału Metalurgicznego z 1974 roku.
Od lat związany z Hutą Zawiercie. Obecnie właściciel firmy „Stal-Service” w Zawierciu.

więcej

Mariusz Pustuł

Absolwent Wydziału Zarządzania z 2005 roku.
Pracę zawodową rozpoczął w firmie rodzinnej - Odlewnia Żeliwa w Lubojence. Od 2013 roku jest prezesem wielobranżowej firmy ALMET.

więcej

Marek Różycki

Absolwent Wydziału Budowy Maszyn z 1980 roku.
Od ukończenia studiów związany zawodowo z Elektrownią Kozienice. Obecnie dyrektor budowy bloku energetycznego o mocy 1075 MW.

więcej