Absolwent Roku 2007

W tym roku nominowani do nagrody zostali:

 1. Bogunia Maria i Kazimierz:

  Maria ( z d. Anielska) i Kazimierz Boguniowie ukończyli wydział Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej w 1978 r. Pierwszą pracę podjęli w przedsiębiorstwach państwowych: Maria w Ermecie w dziale kontroli jakości, a Kazimierz w Ars-Christianie na stanowisku głównego mechanika. Równocześnie jednak każdą wolną chwilę Kazimierz poświęcał pracy w małym rzemieślniczym zakładzie stolarskim swojego ojca. W 1984 państwo Boguniowie zdecydowali się otworzyć swoja własna działalność polegającą początkowo na produkcji parkietów i schodów na lokalny rynek. Dzięki inwestowanym w całości zyskom w rozwój firmy oraz uzyskanym z dużą dozą odwagi kredytom firma zaczęła się gwałtownie rozwijać. Już w 1989 roku wysyłała swoje wyroby na eksport do Francji i Włoch.

  Wykorzystując dobrą koniunkturę na początku lat 90 państwo Boguniowie zbudowali od podstaw (w szczerym polu) tartak w Zrębicach koło Częstochowy, na terenie, którego powstały 2 nowoczesne wydziały: produkcji parkietów oraz produkcja okien drewnianych typu EURO. W miarę upływu lat firma dokupiła 2 posiadłości: bazę SKR w Janowie oraz bankrutujący państwowy tartak w Juliance, w którym rozwinęła na ogromną skalę produkcję innych wyrobów z drewna przede wszystkim mebli ogrodowych i galanterii. Głównym motorem tak szybkiego rozwoju firmy w tamtych latach był dynamicznie wzrastający eksport do prawie wszystkich krajów europejskich. Dzięki rzetelności i profesjonalizmowi firma w krótkim czasie zyskała dobra opinie wśród zagranicznych odbiorców, co skutkowało zawsze pełnym portfelem zamówień. W ostatnich latach wobec stale pogarszającej się opłacalności eksportu firma Kabex położyła nacisk na zwiększenie sprzedaży również na rynku polskim, stając jednym z największych dostawców mebli ogrodowych do licznych sieci handlowych takich jak Obi, Nomi, Carrefour, Bricomarche itd.

  W chwili obecnej firma Kabex posiada nowoczesny park maszynowy i zatrudnia łącznie około 300 pracowników. Rocznie przerabia około 45000 m3 drewna okrągłego. Jest jednym z większych tego typu zakładów w południowej Polsce.

  Firma Kabex jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2007 roku Maria i Kazimierz Boguniowie otrzymali najwyższe powiatowe wyróżnienie jakim jest Statuetka Starosty Powiatu Częstochowskiego "Za wybitne zasługi dla powiatu" w dziedzinie przedsiębiorczości. Firma znana jest z swego zaangażowania w życie lokalnych społeczeństw, sponsoruje wiele działań kulturalnych, oświatowych i rozrywkowych, ale co najważniejsze jest największym pracodawcą w regionie.

 2. Piątkowski Wojciech WM 1973 Właściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „WERG” – obrabiarki i obróbka skrawaniem
 3. Płomiński Waldemar WE 1986 Dyrektor Naczelny i Prezes Zarządu Firmy „ELBES S.A.”
 4. Smarzynski Zbigniew WBM 1973 (Arcelor Mittal) ARCELORMITTAL Dyrekcja Handlowa (Luksemburg L) Dyrektor Dzialu Wsparcia Techniczneko Klientow w Europie Centralnej i Wschodniej produtow ze wszystkich Hut Grupy AM
Zwycięzcą konkursu został Włodzimierz Chwałba.
Wybrany został także Absolwent-Ambasador - Zbigniew Smarzyński

Po części oficjalnej wystąpił Piotr MAchalica z recitalem. W godzinach wieczornych odbył się bal w restauracji Astoria w Częstochowie